Kusur Dağılımı Değişimleri

Gerçekleşen kaza sonrasında tarafların verilen kusur oranlarına itiraz etme hakları bulunur. Eğer tarafınıza verilen kusur dağılımı oranının hatalı olduğunu düşünüyorsanız, güçlü delil ve belgelerle kusur oranı değişimi yaptırabilirsiniz.

Kusur Tespiti ve Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?

  • Meydana gelen bir kaza neticesinde ilk olarak tutanak için fotoğraflar çekilir ve kaza tespit tutanağı doldurulur. Çekilen fotoğraflar kazanın boyutunu ve ayrıntılarını gösteren fotoğraflardır. Ancak fotoğraf ve tutanaklar kusur dağılımı oranlarının doğru hesaplanabilmesi için tek başına yeterli değildir.
  • Sigortaya iletilen kaza tutanağı ve çekilen fotoğraflar, 3 iş günü içerisinde değerlendirmeye alınarak, tespit edilen kusur oranı Tramer’e iletilir.
  • Taraflar tespit edilen kusur oranına, 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine itiraz etme hakkına sahip olurlar. Ancak, itiraz süresi 5 iş gününü geçerse kusur oranları taraflar tarafından kabul edilmiş sayılır.
  • Tramer’e gönderilen bu değerlendirme tespiti kabul edildiği takdirde sigorta şirketi bilgilendirilir. Ancak, değerlendirme sonucunun Tramer tarafından kabul edilmemesi durumunda Tramer yapısı içerisinde bulunan Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na başvuruda bulunulur.
  • 4. Maddenin durumuna istinaden belgeler bu kez Tutanak Değerlendirme Komisyon’u tarafından incelenir ve çıkan sonuç kesin kabul edilerek sigorta şirketine bildirilir.
  • Verilen karar doğrultusunda hasar (tazminat) ödemeleri 8 iş günü içerisinde gerçekleşir.
HEMEN BAŞVURUN
Kusur Dağılımı Değişimleri

Vespera Uzmanlığı Yanınızda

Süreci doğru yönetmek için Vespera’nın güvenilir uzmanlığına başvurun!

Değer Kaybınızı Hesaplayalım

Aracınızın değer kaybı ile ilgili doğru ve güvenilir bir hesaplama yapmak için Vespera uzmanlığından hemen faydalanın!